Cardano Hakkında Merak Edilenler

İki farklı katmanda geliştirilen Cardano, bu sayede ilgili akıllı sözleşmelerin de diğer kripto para birimlerine nazaran daha esnek olmasını kolaylaştırıyor ve mümkün hale getiriyor. Özellikle büyük işletmeler için önemli bir ayrıntı olduğunu düşünüyor ve birçok işletme bu durumu kendi lehine çevirmek için kullanabilir. Özel kullanımlarda herhangi bir aksaklık yaşamazsınız ve eğer bir şirket sahibi iseniz mahremiyet ve uygulanma biçimi kesinlikle çok daha sağlıklı olacaktır.

Anlaşma Katmanına Genel Bakış(CSL)

Platformun ilk katmanına baktığımızda karşımıza CSL çıkıyor ve gerçek bir bilanço defteri gibi hizmet veriyor. Bitcoin kripto para birimini biliyor olmalısınız ve bu katmanın da BTC’yi iyileştirmek adına ortaya atıldığını belirtmek gerekiyor. aslında görüldüğü üzre farklı bir dijital para birimi için gerçekleştirilen bir çalışma, diğer bir kripto para birimini de fayda sağlayabiliyor ve onun için de kullanılabiliyor.

CSL’yi genel hatları ile incelediğimizde asıl amacının yeni bloklar üretmek ve bu blokları güçlendirmek olduğunu görebiliyoruz. Bunun için de Proof of Stake konsensüs algoritmasını kullanmayı tercih ediyor ve bu sayede işlem onayı almak da daha kolay bir hale geliyor.

Değeri taşımak ve koruma desteğini geliştirmek adına iki set betik dili karşımıza çıkıyor. Bununla birlikte diğer defterler ile bağlanma işlemini gerçekleştirmek için de yan zincirler kullanılıyor. Çoklu imza türleri mevcuttur ve böyle bir fırsat sunduğunu da belirtmekte fayda var.

Cardano Hesaplama Katmanı Hakkında(CCL)

Az önce de dile getirdiğimiz gibi Cardano, iki katmandan oluşuyor ve CCL de ikinci katman olarak karşımıza çıkıyor. CCL’nin asıl amacı ise işlemlerin gerçekleşme nedeni üzerine bilgi toplamak ve bu bilgiyi paylaşmaktır.

Hesaplama katmanından farklı bir işleyişe sahiptir ve bu da farklı kullanıcıların farklı kurlalar oluşturmasına yardımcı oluyor.

Cardano ekibi hali hazırda çok farklı bir çalışmaya da imza atmaya hazırlanıyor ve bu çalışma ile birlikte akıllı sözleşmeler ışığında yeni bir programlama diline de merhaba demiş olacağız.

Cardano Nereden Alınır?

Ada’yı yani Cardano dijital paraları sektörde hizmet vermekte olan büyük borsa platformları aracılığı ile satın alabilirsiniz. Yüksek Ada işlem hacmine sahip olan adresleri tercih etmek isterseniz eğer bunlardan bir tanesi Binance olabilir, bir diğeri ise Bittrex olacaktır. Bu platformlarda Cardano ile birlikte Bitcoin ve Ethereum ticareti de yapabiliyorsunuz ve herhangi bir şekilde sorun yaşamayacaksınız.

Saklama İşlemi

Resmi olarak Daedalus cüzdanını kullanabilir ve sahip olduklarınızı da bu cüzdanda saklayabilirsiniz. Cüzdan şu an itibarıyla Windows ve Maac’te yerini almış durumda fakat Android ve ios için henüz net bir bilgi elimizde bulunmuyor.

Daedalus üzerine yoğunlaşmış olan ve geliştirmeler için an itibarıyla çalışmalarını yürüten 8 kişilik bir ekipten bahsetmek mümkün ve bu da sürecin biraz daha yavaş ilerlemesine neden oluyor. Endişe etmeyin yakın zamanda geliştirmeler tamamlanacak ve yine bu sayfa üzerinden duyurulacaktır.

Ledger cüzdan da bahsedebilir ve saklama için güven veren bir yapılanma olacaktır ancak destek için yardım alınan bu taraftan henüz net bir açıklama gelmedi ve süreç tamamlandığı takdirde yine gerekli bilgileri de en hızlı şekilde aktarmaya çalışacağız.

Son dönemde dijital para dünyasında birçok isim karşımıza çıkıyor ve sürekli olarak geliştirmeler mevcut. Bitcoin, ağırlığını koymuş durumda ve fazlasıyla popüler ancak Cardano gibi isimleri de es geçmemek ve bu isimlere de göz atmak gerekiyor. Sizler de incelemelerinizi yaptığınızda tercih edilebilir bir para olduğunu daha net bir şekilde göreceksiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*