Iota Nedir?

Yeni dönem teknolojisi olarak karşımıza çıkan iota, takvimler 2014’ü gösterdiğinde adını duyurmayı başardı ve piyasadaki yerini aldı. Hali hazırda aktif bir şekilde kullanımına devam ediliyor ve yatırımcılar da bu durumdan fazlasıyla memnun. Dijital dünyada yer alan makineler arasındaki iletişimi daha güvenilir ve daha hızlı hale getirmek adına hizmet veren ve bununla birlikte ödeme işlemlerini daha profesyonel bir hale getirmek adına tercih edilen dağınık bir defter olarak tanımlama yapmak mümkündür. Açık kaynaklı bir defter olduğunu da belirtmek gerekiyor ve aslında en önemli detay budur. Geleneksel bir blok zincirinden bahsetmek yerine daha ileri teknolojiyi kullanmak ve DAG teknolojisi ile birlikte hareket etmek Iota’nın en büyük avantajıdır diyebiliriz. Bu sayede işlem süreleri çok daha hızlı bir hal alıyor ve işlem sayısının sınırsız olması da iota’yı daha popüler hale getiriyor.

Kim Tarafından Kuruldu?

2014-2015 yılında 4 kişilik bir ekip tarafından kurulan iota, herhangi bir şekilde kar amacı gütmeyen ıota vakfı tarafından işletiliyor. Buradaki amaç ise tüm geliştiricilerin birlikte ilerleyebilmesi ve hareket edebilmesini sağlamaktır. An itibarıyla bunun mümkün olduğunu ve hatta kusursuz bir ilerleme kaydedildiğini de görebiliyoruz.

Cisco, Usbank ve Bosch gibi önemli markaların şirketlerini de bünyesinde barındıran iot Alliance’ın da en önemli ve en değerli kurucu üyeleri arasında yer aldığını belirtmek gerekiyor ve aslında bu detay da güven veren bir detay olarak karşımıza çıkıyor. 2017 üzerinden bir değerlendirme yaptığımızda piyasa değerinin 2 milyar Dolar’ı aştığını da görebiliyoruz. Bu gerçekten muazzam bir rakam ve popüler kripto para birimlerinden biri olmayı da başarmış durumda. Her geçen gün değeri biraz daha artıyor ve bu artışın ilerleyen dönemlerde de daha dikkat çekici bir seviyeye ulaşacağını düşünüyoruz.

2015 Yılı

Bu isimleri daha önce de duymuş olabilirsiniz ve eminiz ki ilerleyen yıllarda karşınıza çok daha fazla çıkacaklar… Serguei Popov, Dominik Schiener, David Sønstebø ve son olarak Sergey Ivancheglo. 2015’te açık beta testine başlanan iota’nın yaratıcıları bu isimler ancak ekip kısa bir süre içerisinde daha kalabalık bir hal aldı ve yeni isimler de dahil ediliyor.

2016 Yılı

Bu tarihte de Beta test süreci devam etti ve herhangi bir sorun yaşanmadı. İlerleyen dönemlerde ise kullanıcılar arasında gerçek bir ticaret söz konusu hale geldi ve bu da iota’nın piyasa somut olarak yer aldığının en önemli göstergesidir.

2016 yılı sonrası dönem iota için gelişim ve büyüme yılı olarak kayıtlara geçti diyebiliriz. Projeler, alınan yatırımlar ve atılan profesyonel adımların yanı sıra ortaklık çalışmaları ile birlikte çok daha popüler ve tercih edilir bir para birimine dönüştü. 10 milyar Dolar gibi bir ekosistemden bahsedildi ve bu rakam ile birlikte kripto para dünyasında ‘’Varım’’ dedi.

 • Iota’ya doğrudan yatırım yapan şirketlerden biri Outlier Ventures oldu. Dağınık ya da dağıtık defter teknolojisine doğrudan yatırım yapmak birçok firma ve yatırımcı tarafından şaşkınlıkla karşılandı ancak yapılan bu yatırımın ne kadar doğru bir tercih olduğu kısa süre içerisinde anlaşıldı.
 • Satoshipay’in Bitcoin’i bırakıp Iota’ya geçiş yapması da sansasyonel olaylardan bir tanesidir. Maliyetlerin her geçen gün arttığını dile getirdikten sonra bu geçişi gerçekleştirdiklerini görebiliyoruz.
 • Güvenli ve daha da önemlisi ücretsiz bir sistem kullanmak, özellikle yeni dönemde çok daha fazla ihtiyaç duyulan bir şeydir ve ıota da tam olarak bunu başarmış durumda. Neden daha fazla tercih ediliyor sorusuna verilebilecek en doğru yanıtlardan biri de kesinlikle bu olacaktır.
 • Gerçek nano ödemelerinin sorunsuz bir şekilde yapılması için de bu farklı teknolojiye ihtiyaç duyuluyor ve iota da bu teknolojiyi ayaklarınıza kadar getiriyor.
 • Üçüncü nesil dağıtık defter teknolojisi olarak da tanımlamak mümkündür ve yine birçok kaynakta bu tanımı görebiliyoruz.

Iota ve Blockhain Arasında Ne Tür Farklar Var?

 • Iota, blockhain değildir. Öncelikli olarak bunun ayrımını yapmak gerekiyor. Tangle adı verilen farklı bir işleyiş ve teknolojiden bahsetmek gerekiyor ve iota da tam olarak bunu kullanıyor. Yönlendirilmiş döngüsel grafik yani Dag teknolojisi ile birlikte çok farklı bir seviyede olduğunu da görebiliyoruz.
 • Zorluk konsepti gibi bir durum söz konusu değil ve daha da önemlisi diğer kripto paralardaki gibi madencilik durumu karşımıza çıkmıyor. Iota bu yüzden farklı ve bunun yanı sıra bloklar da karşınıza çıkmıyor.
 • İşlem ücretinden sıkılanlar için ıota en değerli sistemlerden bir tanesi olacaktır çünkü bu planlamada herhangi bir şekilde işlem ücreti karşınıza çıkmıyor.
 • Sınırsız olarak ölçeklenme gibi bir durum söz konusu ve bu da Iota’yı Blockhain’den uzaklaştırıyor.
 • Iota, sadece kripto para birimi değildir. Aynı zamanda birlikte çalışılabilirliği de aktif ve mümkün hale getiren bir sistemler bütünüdür. Aslında onu farklı kılan en önemli detaylardan bir tanesi de budur.
 • Iota, an itibarıyla Iota Vakfı tarafından denetleniyor ve aynı zamanda bu merkezden yönetiliyor.
 • Makine ekonomisini daha canlı ve daha güçlü hale getirmek gibi bir hedefleri var ve bu hedefe de kısa süre içerisinde ulaşacaklarını düşünüyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*