Litecoin Genel İnceleme

Alt coinlerin her geçen gün biraz daha popüler hale geldiği yeni dönemde dilerseniz Litecoin’den de detaylı bir şekilde bahsedelim çünkü diğer alt coinlere nazaran çok daha özel bir kimliğe sahip ve ilk alt coin olarak karşımıza çıkıyor. Bitcoin’in sahip olduğu açık kaynak kodlu yazılımı kullanarak piyasaya çıkan Litecoin, kısa sürede büyük sükse yaratmayı başardı. Litecoin sonrasında birçok farklı alt coin yayınlandı ancak Litecoin kadar popüler olmadıklarını da belirtmek gerekiyor. ‘’LTC’’ sembolüne sahip olan kripto para birimi, Google mühendislerinden biri olan Charlie Lee tarafından üretildi ve piyasaya sürüldü. Dijital para denilince akla gelen isimlerden biri olmayı başarmış durumda ve an itibarıyla milyonlarca yatırımcı da yine bu para birimi ile alış verişlerini yapıyor ve aynı zamanda yatırımlarını gerçekleştiriyor.

Litecoin de diğer kripto paralar gibi merkezi olmayan bir yapılanmadır. Bu detay birçok kripto paranın en bilinen özelliği haline geldi ancak aykırı hareket eden paralar da mevcut. LTC ile ilgili önemli bir detaydan daha bahsetmek istiyoruz: BTC ile birlikte ülkemizde alınıp satılabilen ve ticareti yapılan kripto paralardan bir tanesidir. Güvenilirlik konusunda en az BTC kadar popüler ve tercih edilir bir hale gelmiş durumda. Şimdi dilerseniz kısa kısa nedir, ne değildir hep birlikte inceleyelim ve ele almış olalım.

Litecoin Hakkında Kısa Bilgiler

  • Litecoin’i popüler hale getiren detaylardan bir tanesi de işlem süresinin diğer kripto para birimlerine kıyasla daha kısa olmasıdır. Bu süre Bitcoin’de 10 dakika iken Litecoin’e baktığımızda bu sürenin 2.5 dakika olduğunu görebiliyoruz. Bu detay tek başına yeterli değildir ancak bazı yatırımcılar sırf bu ayrıcalık için LTC’yi tercih ediyor.
  • İlk altcoin olma unvanını üstlenmiş durumda ve Bitcoin’den üretildiğini söylemek de hatalı bir cümle ya da bilgi olmayacaktır. Bitcoin’in açık kaynak kodlarından yola çıkılarak elde edilen alt coin sayesinde piyasaya birçok farklı kripto para sunuldu ve insanlar da bu durumdan fazlasıyla memnun görünüyor.
  • Liteoin üretimi için kişisel bilgisayarlarınızı kullanabiliyorsunuz. Evet yanlış duymadınız, LTC bu tür bir imkan sunuyor ve üretimi daha kolay bir hale getiriyor. Madencilik yapmak için devasa cihazlara ihtiyacınız kalmıyor ve bu da en önemli artılardan bir tanesidir.
  • İşlem kanıtlama algoritmasına baktığımızda SCRYPT tabanlı olduğunu görebiliyoruz. Peki bu bize ne kazandırıyor? Az önce de bahsettiğimiz gibi kişisel bilgisayarlarınızı kullanarak üretim yapmanıza fırsat sunuyor. Standart bir cihaz ile de üretime katılabiliyorsunuz ve bu da Litecoin’in daha fazla insana ulaşmasını çok daha kolay hale getiriyor.
  • Litecoin’i popüler hale getiren bir diğer detay ise diğer kripto paralara nazaran işlem sürecinde daha düşük komisyon alıyor olmasıdır. 2014 yılındaki güncellemeden sonra daha popüler hale gelen LTC, komisyon konusunda da rahatlatıcı bir etkiye sahip ve yatırımcılar da bu konuda bizimle hemfikir.
  • Litecoin üretimi ile ilgili de bilgi vermek gerekiyor ve aslında yeni başlayacak olanların en çok merak ettiği konulardan bir tanesi de budur. Üretimde küçük çaptaki bilgisayarları da kullanabiliyorsunuz ve madencilik şeması biraz daha farklı işliyor. Mining programları desteği ve gerekli donanımları kullanarak sizler de üretimde pay sahibi olabilir ve kısa süre içerisinde yerinizi alabilirsiniz.
  • Bitcoin ve Litecoin arasında maksimum üretim miktarı ile ilgili de bir kıyas yapmak mümkündür. Bitcoin 21 milyonluk üretim kapasitesine sahip ve bu da yakın zamanda BTC’nin farklı bir pazara yöneleceğini işaret ediyor. Litecoin’de ise bu sınırlama 84 milyon olarak karşımıza çıkıyor ve 4 katı kadar daha fazla olduğunu görebiliyoruz.
  • Litecoin için BTC’nin alternatifi şeklinde bir tanımlama yapılıyor ve birçok kaynakta bu şekilde bahsedildiğini de görebiliyoruz. Ltc’yi farklı kılan ayrıntılardan biri daha yüksek işlem hacmine ev sahipliği yapıyor olmasıdır ve Btc’deki bu eksiği de kusursuz bir şekilde gideriyor diyebiliriz. İşlem hacmi ile birlikte işlem süresinin hızlı olması da elbette önemli bir ayrıntı olarak karşımıza çıkıyor.
  • Son olarak Lightning Network sisteminden de bahsetmek gerekiyor. Blok zinciri üzerinden gerçekleşen işlemler, yoğunluk nedeniyle kimi zaman aksayabiliyor ve daha fazla zaman alabiliyor ancak bu teknoloji sayesinde sürelere kısaltılmış ve süreç daha basit bir hale getirilmiştir. Gerçek bir ödeme kanalı olarak hizmet vermeye devam eden sistem şu an için kusursuz bir şekilde çalışıyor ve yatırımcılar da bu ayrıntıdan fazlasıyla memnun görünüyorlar. Geliştirmeler elbette devam edecek ve Litecoin ilerleyen yıllarda çok daha kullanışlı ve çok daha popüler hale gelecektir.
  • Lightning Network sistemi, Litecoin’e olan ilgiyi arttıracak önemli çalışmalardan bir tanesidir ve yine Litecoin’in yaratıcısı Lee de bu konuda birçok yatırımcı ile aynı fikirde görünüyor. Sistemde şu an için herhangi bir aksama ya da hata bulunmuyor ve bu da işleyişi daha kusursuz bir seviyeye taşıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*