Sanal POS nedir? Nasıl Kullanılır?

Sanal POS nedir?

Sanal POS nedir ne değildir, nasıl kullanılır, nasıl kurulur gibi sorular tüm e-ticaret yapan girişimcilerin bilmesi gereken kavramlardandır. Sanal pos tüm alışverişlerimizde banka kartlarımızdan ödeme yapmak için kullandığımız POS cihazlarımızın sanal ve İnternet’te kullanılan haline denir. Günümüzde e-ticaret sitelerini kullanmak işletme sahiplerinin ürünlerini daha kolay satmaları için çok iyi bir yol olduğundan dolayı  Sanal POS cihazlarını kullanmak artık mecburi gibi bir hal almıştır. Müşterilerinizden ücretleri anında alabilmeniz ve bu doğrultuda ürünlerinizi müşterilerinize yönelterek onları da memnun etmeniz için Sanal POS kullanmanız çok önemlidir. Sanal POS’u almak için bir takım gereklilikleri yerine getirmeli sinizdir.

Sanal Pos Nasıl Alınır?

Sanal POS alabilmek için e-ticaret yapan girişimcilerin öncelikle sanal POS temin eden belli başlı bankalara başvurması gerekmektedir.  Bankalar başvuran firmaların SSL sertifikalarına, ürünlerinin yapılarına, satışlarına, müşteriler ile yaptıkları sözleşmelere ve bunlar gibi diğer kriterlerine dikkat ederler. Bu ölçütlere bakılmadan öncede sanal POS başvurusunda banka işletmelerden vergi levhası, imza sirküleri gibi birkaç belge ister. Belgelerini tamamlayan ve diğer kıstaslara da uyan kişilere bankalar rahatlıkla sanal POS vermektedirler. Bankalarında onay vermesiyle birlikte e-ticaret sitenizde sanal POS kullanımına başlayabilirsiniz. Çok kolay bir şekilde kurup kullanabileceğiniz sanal POS, ürünlerinizi müşterilerinize ulaştırmayı çok kolaylaştıracak bir uygulamadır.

Sanal POS’un faydaları

Öncelikle şunu belirtmek isterim ki güvenlik açısından gönül rahatlığı ile kullanabileceğiniz bir uygulamadır. Zaten sitenize sanal POS’u kurmadan önce bankalar belli başlı güvenlik protokolleri uygular. Bu protokoller sayesinde çok güvenli bir ticaret sistemi oluşturulur. Bunların haricinde günümüzde artık her şey yerini dijital bir dünyaya bıraktı. Ve gelişen dünyaya ayak uydurabilmek adına çoğu girişimci e-ticaret siteleri sayesinde kendilerini güvence altına almaya çalışmaktadır. E-ticaret siteleri içinde bir sanal POS cihazı kurmak çok önemli bir hal aldı. Çünkü müşteriler İnternet üzerinden beğendikleri malları rahat ve güvenli bir şekilde almak isterler sanal POS cihazlarının da en önemli özelliği bu isteği karşılayabiliyor oluşudur. Müşteriler SSL sertifikası olan ve güvenli olarak nitelendirdikleri sitelerden alışveriş yapmayı çok daha cazip bulmaktadırlar. Siz nitelikli girişimciler de sitelerinize alacağınız SSL sertifikası  sayesinde hem sanal POS cihazını alabilir hem de müşterilerinize çok daha güvenli bir profil sunabilirsiniz.

Sanal POS ücretleri nasıldır?

Böyle bir özelliği kullanmanıza olanak sağlamak için tatbikîde bankalar ücret almaktadırlar.  Bu ücretler bankalardan bankalara değişiklik gösterebilmektedir. Sanal POS fiyatları ortalama 700 TL  den başlamaktadır. Bankadan bankaya değişiklik göstermektedir. Böyle bir özelliği kullanabilmek sizin için zaten oldukça karlı olacaktır zira diğer türlü sanal POS olmadan alacağınız ödemeler oldukça güvensiz ve müşterilerin kaçındığı bir ödeme türü olduğundan dolayı bankalara ödeyeceğiniz bu miktarlarda çok önemli kalmamaktadır. Ayrıca bankalar belirli bir komisyon kesmektedir bunlarda sanal POS ücretleri gibi bankadan bankaya değişmektedir.

Kiralık sanal POS nedir?

Öncelikle şunu belirtmek isterim ki böyle bir uygulama kesinlikle yasal değildir. Ancak yeni kurulan ve mali sıkıntılar yaşayan fakat sanal POS kullanması zorunlu duruma gelen işletmelerin başvurduğu bir durumdur. En kötü yanı çok güvensiz oluşudur. Yasal olmayışı ve girişimcileri zor durumlara sokabildiği için çok tercih edilmeyen bir uygulamadır. Bunun yerine çok daha kullanışlı uygulamalar vardır. Bunlardan en bilinenleri iyzico, shopier’dir.  Eğer ki yeni kurulan bir işletme iseniz ve sanal POS’un evrak uğraşıları ile zaman kaybetmek istemiyorsanız bu tarz uygulamaları kullanmanız sizler için çok daha iyi olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*