Stellar Hakkında Bilinen Her Şey

Açık kaynak kodlu kripto para birimlerinden bir tanesi olan Stellar, son dönemde adını daha sık bir şekilde duyurmayı başardı. Bunun elbette belli başlı nedenleri var ve güvenilirlik de ön planda diyebiliriz. Blok zincir teknolojisi ile birlikte sınır ötesi ödeme mümkün müdür diye soracak olursanız eğer Stellar bunun en güzel ve en doğru yanıtı olacaktır diye düşünüyoruz. Yaratıcıları, daha hızlı, daha kolay ve daha ucuz ödeme kolaylığı ile yola çıktıklarını ifade ediyor ve an itibarıyla bu kripto parayı incelediğimizde görevini layıkıyla yerine getirdiğini ve insanların güvenini kazandığını da net bir şekilde görebiliyoruz. Ülkelere ve uluslar arası ağa para göndermek daha kolay olabilir diye düşünerek yola çıkılan bir proje ve bu proje an itibarıyla büyük bir başarı elde etmiş durumda. Dolaylı yoldan değil, doğrudan para transferini mümkün hale getiren bu sistem sayesinde transfer süreci daha hızlı ve daha profesyonel bir süreci de beraberinde getiriyor.

Stellar’ı diğer kripto para birimlerinden ayıran en büyük ve en önemli özellik de budur. Ağın güvenilirliğini kullanarak para transferi yapabiliyorsunuz ve milyonlarca kullanıcı da hiçbir şekilde sorun yaşamadığını dile getiriyor.

Neden Tercih Edilmelidir?

Temelleri 2014 yılında atıldı ve geriye dönüp baktığımızda stellar.org domain’i ile birlikte aktif bir şekilde hizmet verdiğini ve herhangi bir şekilde kar amacı gütmediğini de görebiliyoruz. Stellar Vakfı oldukça gelişmiş ve kapsamlı bir vakıf ve bu vakıfın asıl amacı da entegresyonu doğru ve güçlü bir şekilde teşvik etmektir. An itibarıyla bunu da başardıklarını belirtmek gerekiyor. Kişilerin gelir seviyesi ne olursa olsun finansal hizmetlere daha kolay bir şekilde erişim sağlamalarını ve işlem sürecini de daha güvenli bir şekilde tamamlamalarını sağlamaktır. Stellar, merkezi bulunmayan sunucular ağı olarak da tanımlanabilir ve yine birçok kaynağı incelediğinizde karşınıza bu tanımlama çıkacaktır. Birden fazla sunucu sayesinde sahip olunan ağın daha sağlıklı ve daha güçlü bir hal alacağını da belirtmekte fayda var.

Lumens Coin, Stellar’ın gerçek varlığını da ortaya koyuyor. Asıl amacının art niyetli kullanıcıların ağa herhangi bir şekilde sızmasını önlemektir ve yazımızın başında da dile getirdiğimiz gibi sistem şu an için bunu kusursuz bir şekilde yerine getiriyor ve sağlıyor. Bununla birlikte dövizler arası ticareti de daha hızlı ve daha güvenilir bir seviyeye taşımaktadır ve yine diğer kripto paralara nazaran popüler olmasının en önemli nedenlerinden bir tanesi de budur.

Stellar ile İlgili Bilinmesi Gerekenler

Yazımızın başından bu yana genellikle para transferi aracı olarak bir tanımlama yaptık ancak merak etmeyin Stellar yalnızca bunu yapmıyor ve çok daha fazlasını sizlere sunuyor. Forex platformu olarak da sorunsuz bir şekilde hizmet alabilirsiniz ve an itibarıyla bunu da sağlamaktadır. Bununla birlikte kullanıcılar kolay bir şekilde para birimi alış verişi de yapabiliyor ve ek olarak değişim görevi de üstlenen bir platformdur.

Stellar hakkında bilinmesi gereken en önemli detaylardan bir tanesi de Ripple’ın kurucusunun bu kripto para biriminde de karşımıza çıkıyor olmasıdır. McCaleb ismini çok sık duyuyoruz ve Ripple’ın yaratıcısı aynı zamanda Stellar’ın da kurucularından biridir. Ekibi genişleterek Stellar ile karşımıza çıktılar ve kusursuz bir projeye imza attıklarını da ifade etmekte fayda var.

Stellar ile diğer kripto paraları karşı karşıya getirdiğimiz takdirde çok fazla ayrıcalık ve avantaj gün yüzüne çıkıyor. Ethereum’a kıyasla daha hızlı olması ve daha ucuz olması bu kripto para birimini daha popüler hale getirdi ve kısa süre içerisinde daha fazla insana ulaşmasını sağladı diyebiliriz. Stellar aynı zamanda akıllı sözleşmeye sahiptir ve bu sayede art niyetli kişilerin ileriye sızmasını da engellemiş oluyorlar. Sömürülebilir kod yazılımını ortadan kaldırmak adına bu tür bir adım atılmış ve fazlasıyla olumlu olduğunu düşünüyoruz. Ethereum’a baktığımızda ise tam programlama diline sahip olduğunu görebiliyoruz ve bu detay da ihlali daha mümkün hale getiriyor. İlk etapta esnekliğin artı bir değer olduğu düşünülebilir ancak kod yazılımına izin veriyor olması art niyetli kişilerin ekmeğine yağ sürüyor ve bu da güvenilirliği azaltıyor.

Kullanımı Çok Daha Kolay

Token oluşturmak için çok fazla vakit kaybı yaşamak durumunda değilsiniz çünkü birkaç saat içerisinde hedefinize ulaşıyor ve sonuç elde ediyorsunuz. Karmaşık tokenler için de çok fazla zaman kaybından bahsetmek mümkün değil ve 1 günlük bir sürede sonuç elde etmek mümkündür. Stellar’ı popüler hale getiren bir diğer detay da budur. Basit programlamanın bizimle buluşturduğu en önemli ve değerli fırsatlardan biri olduğunu da belirtmek gerekiyor ve kullanıcılar da bu yüzden Stellar’ı daha fazla tercih ediyorlar.

Masaüstü Cüzdanı Hakkında

‘’Stellar Desktop Client’’, Linux, Mac ve Windows’u destekleyen ve dosyalarınızı kusursuz bir şekilde saklamanıza yardımcı olan masaüstü istemcisi olarak karşımıza çıkıyor. dosyalarınızı şifreleyebilir ve erişimi daha kolay hale getirmenin yanı sıra daha güvenilir bir sürece de imza atabilirsiniz.

Lumens Dağılımına Genel Bakış

100 milyar gibi bir Lümen oluşumundan bahsediliyor. Birçok kaynakta bu rakamın doğrulandığını da göreceksiniz. Sabit enflasyon mekanizması ile ilerleme kaydeden Stellar, yeni Lümenler eklemeye de devam ediyor ve bu bağlamda her yıl olmak üzere %1 gibi bir oranda eklemeler yapılıyor. Her işlem için bir taban ücreti de karşımıza çıkıyor ve bu ücretler ile birlikte güçlü bir fon yaratılıyor. Bunun bir tür önlem olduğu ifade ediliyor ve işleyiş sorunsuz bir şekilde ilerliyor.

Stellar’ın çok sayıda saygın firma ile anlaşma imzaladığını ve yatırım aldığını da hatırlatmak gerekiyor ve aslında bu tür detaylar da Stellar’ın güvenilirliğini çok daha kusursuz hale getiriyor. Bir diğer detay ise az gelişmiş ülkelerde daha aktif bir şekilde karşımıza çıkıyor olmasıdır. Bu da yatırımcıları harekete geçiren bir diğer detay olarak biliniyor. Gelecekte çok daha iyi bir seviyeye ulaşacağını düşünüyoruz ve yatırımcılar da bizimle aynı fikirde görünüyorlar. Potansiyeli oldukça yüksek ancak gelişen dünya ve kripto para piyasasının hangi noktaya ulaşacağını kestirmek elbette mümkün değil ve bu da yalnızca tahminleri ortaya koyuyor. Stellar, an itibarıyla sahip olduğu popülariteyi korumayı başaran bir kripto para birimi ancak gelecekte nasıl bir yere geleceği ya da piyasada hangi konumda olacağını tahmin etmek bir hayli güç.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*