XRP(Ripple) Nedir?

Rippleplay’in devamı olarak karşımıza çıkan ve son dönemde daha popüler hale gelen Ripple, gönderi networkü ya da para borsası olarak tanımlanabilir. İşlem kayıtlarına daha doğru ve güvenilir bir şekilde ulaşmak ve kıyaslamaları yakından takip etmek istiyorsanız eğer bu sisteme sizler de ihtiyaç duyacaksınız. 2012 yılından bu yana adını çokça duyduğumuz Ripple, kusursuz bir işleyişe sahip ve veriler konusunda daha temiz bilgiye ulaşmak adına tercih edilecek sistemler bütünü olarak da bir tanım yapmak mümkündür. Paylaşımı mümkün olan kamusal bir veri tabanı temeline dayanan ve bu tür bir işleyişe sahip olan Ripple, bireylere ya da bankalara ait olabiliyor.

Ripple, karşılıklı olarak para transferi yapmak anlamına geliyor ve bu anlık olarak da sorunsuz bir şekilde gerçekleştiriliyor. Ripple sayesinde süreç çok daha hızlı ve profesyonel bir şekilde ilerliyor.  Para değişimi olarak tanımlamak da mümkündür ve resmi paranın yanı sıra altından uçak miline kadar çok geniş bir yelpaze karşımıza çıkıyor. Sizler de dilediğiniz an bu yelpazeyi değerlendirebilir ve işlem sürecini daha kusursuz bir seviyeye taşıyabilirsiniz. Geleneksel bankacılığın çok dışında bir sistem ve bu sayede hem zamandan kazanabiliyor hem de ücretler konusunda fayda sağlıyorsunuz.

Ripple ve Bitcoin Arasındaki Farklar Nelerdir?

Ripple, blockhain olarak nitelendirilemez. Bu sistemde özetlenmiş olan verileri sabit ve tek bir değer haline getirmek adına Hashtree kullanılmaktadır. Ripple’ın asıl amacı, çok daha fazla paranın hızlı bir akış içerisinde gerçekleştirilmesi olarak karşımıza çıkıyor ve an itibarıyla bunu da yerine getirdiklerini görebiliyoruz. Ripple’ı popüler hale getiren detaylardan birini de sizinle paylaşmak istiyoruz. Bugüne kadar 35 milyondan fazla işlem yapıldı ve bu işlemlerin herhangi birinde sorun yaşanmadı. Güncelleme ile birlikte çok daha etkin ve çok daha kullanışlı hale geldiğini de belirtmek gerekiyor. Popüler olmasındaki en önemli etkenlerden bir tanesi de saniyeler içerisinde çok daha hızlı işlem yapabiliyor olmasıdır. Şu an için saniyede 1500 adet işlem gerçekleştirme kapasitesine sahip ve visa düzeyinde işlem yapabilme şansına da sahipsiniz. 50.000 gibi bir işlem sayısından bahsediliyor ve bu da Ripple’ı daha kullanılır hale getiriyor.

Şimdi dilerseniz Bitcoin ve Ethereum ile basit bir kıyaslama yapalım ve aradaki farkı hep birlikte daha net bir şekilde görmüş olalım. Bitcoin saniyede ölçeklendirme tabakaları dahil olmadan 3 ila 6 işlem gibi bir değer sunuyor. Ethereum’a bakıldığında ise bu sayının 15 olduğunu görüyoruz. İnsanlar neden ripple’ı tercih ediyor sorusunun en net cevabı kesinlikle bu olacaktır. Peki güvenilir mi? Milyonlarca insan bu konuda hemfikir ve hiçbir sorun yaşamadıklarını dile getiriyorlar. Bu güvenilirlik ve hızlı işlem süreci Ripple’ı her geçen gün bir adım daha öne taşıyor ve adını daha sık duymamızı sağlıyor diyebiliriz.

Ripple’ın tokenine baktığımızda ise karşımıza XRP çıkıyor ve yine bu ismi de çok sık duyuyor olmalısınız. XRP için madencilikten bahsetmek ne yazık ki mümkün değil ve madenciliği yapılmamaktadır.

Ripple Neden ve Niçin Kullanılıyor?

Ripple tarafından piyasaya sürülmüş 100 milyarlık XRP token’den bahsetmek mümkün ancak bu sayının zamanla azaltılacağından bahsediliyor. Piyasayı detaylı bir şekilde ele aldığımız takdirde XRP token kullanımının çok fazla olmadığını görebiliyoruz ve bu bağlamda Bitcoin ya da diğer kripto paralar ile kıyaslamak da çok doğru olmayabilir. Kulislerde konuşulan şey ise Ripple’ın 6.57 seviyesine tırmandığı ve bu seviyeyi aştığı takdirde Pazar sermayesinin Bitcoin’den daha fazla olacağı yönde ancak bu yalnızca bir tahmin ve geçerliliği de an itibarıyla söz konusu değildir. Ripple, daha fazla token piyasaya sürmeyeceğini dile getirdi ve tam aksine piyasadaki tokenlerin azaltılacağını iddia ediyorlar. Gelecek neler gösterir bilinmez ancak şu an için yapılan planlamalar bu yönde.

XRP kullanımı ile Ripple network’ünü ayrı ayrı değerlendirmek gerekiyor çünkü her iki değer de birbirinden farklı şekilde karşımıza çıkıyor ve işleniyor.

Bankalar üzerinden bir örnekleme yapacak olursak eğer yabancı paralar arasındaki değişim işlemleri Ripple sayesinde daha kolay yapabilir ve birçok banka da bunu tercih ediyor. Önemli bir detay olarak belirtmek gerekiyor, an itibarıyla American Express ile birlikte 100’den fazla banka ile anlaşma imzalandığı ifade ediliyor.

An itibarıyla güçlü bir ödeme ağı olarak karşımıza çıkan Ripple, ilerleyen dönemlerde ve yakın gelecekte çok daha popüler bir hal alacak gibi görünüyor. Hızlı ve uluslar arası ödeme işlemlerinde alternatifi olmayan güvenilir bir sistem olarak karşımıza çıkacaktır ve kurucuları da bunu dile getiriyorlar. Bir kripto para olarak değerlendirmenin yanı sıra transfer ağı olarak tanımlamak çok daha doğru ve sağlıklı olacaktır. Gelecek yıllarda transfer ağı bakımından daha güçlü bir hal alacak ve bununla birlikte popülaritesi de artacaktır.

Ripple Nasıl Üretilir?

Bir merkeze bağlı olan ancak madencilik yöntemi dışında üretimi gerçekleştirilen kripto para birimlerinden bir tanesidir. Son dönemde çok daha popüler hale gelen ve hatta BTC ile kıyaslanan kripto para birimi, üretim biçimine bakıldığında da diğer para birimlerinden ayrılıyor. Ekran kartlarına ya da diğer kripto para birimlerinde olduğu gibi güçlü işlemcilere ihtiyacınız olmayacaktır çünkü üretimde bu tür bir durum söz konusu değildir.

100 milyon’dan fazla Ripple üretimi yapıldı ve piyasaya aktarıldı. Mining işlemi bu üretim ile birlikte sonlandırıldı ve artık üretme gibi bir durum söz konusu değildir. Bu rakamın %40’lık bölümü an itibarıyla piyasada dolanıyor ve geri kalan kısım ise Ripple bünyesinde ödeme ağrında tutulmaktadır. Her ay 1 milyarı aşkın Ripple piyasaya sürülüyor ve dolaşımı bu şekilde sağlanıyor.

Çok sayıda insan, madenciliği deaktif hale getirmesi ve üretilememesi nedeniyle Ripple’ın değerinin düştüğünü ve popülaritesini kaybettiğini dile getiriyor. Bir diğer kesim ise bu detayların Ripple’ı diğerlerinden daha farklı hale getirdiğini ve bununla birlikte daha güvenilir bir kripto paraya dönüştürdüğünü ifade ediyor.

Kurucuları dinlediğimizde ise Ripple’ın tek bir amacı olduğunu görebiliyoruz. Ripple, güçlü bir ödeme ağı olarak planlandı ve bu plan an itibarıyla kusursuz bir şekilde işliyor. Kurucular da bu durumdan memnun ve amaçlarını yerine getirdiğini ifade ediyorlar. Değerinin düşüyor ya da yükseliyor olması kurucuları çok fazla ilgilendirmiyor çünkü onlar amaç doğrultusunda ilerliyor ve bunu da başarmış durumdalar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*