Yeni Başlayacak Olanlar için Bitcoin

Kripto para birimi denilince akla ilk gelen isimlerden bir tanesi hiç şüphesiz Bitcoin oluyor. 2017 yılında yaptığı büyük çıkış ile dikkatleri üzerine çeken ve birçok yatırımcıyı zengin eden yeni nesil kripto para birimi, hali hazırda popülaritesini korumaya devam ediyor ve daha uzun yıllar bu piyasada yer alacağını düşünüyoruz. Son dönemde ani bir yükseliş ile bir kez daha odak noktası olmayı başaran Bitcoin hakkında fikir yürütmek ve tavsiyelerde bulunmak gerçekten çok zor. Ani yükselişin yanı sıra yine ani düşüşleri ile de yatırımcıları şaşırtan kripto para birimi hakkında birçok detay var ve yeni başlayacak olanlar için bu detayları ele almak ve incelemek istiyoruz.

Ekonomistler farklı görüşlere sahip ve bir kesim dijital paraların değerini yakın zamanda kaybedeceğini dile getirirken diğer bir kesim ise her geçen gün daha da değerleneceğini ve farklı kripto para birimlerinin de hayatımıza gireceğini dile getiriyorlar. Yazımızın başında da ifade ettiğimiz gibi bu konuda tahmin yürütmek ve fikir elde etmek pek mümkün değil ancak gerçekler ile yüzleşebiliriz ve şimdi dilerseniz bu gerçeklere de hep birlikte göz atalım.

Sınırlı Kaynak Detayı Risk mi Taşıyor?

Belli bir yazılım kaynağı üzerinden ilerleyen sistemde bilgi işlem teknolojileri kullanılarak üretim gerçekleştiriliyor. Biz buna madencilik ismini veriyoruz ve dünya üzerinde milyonlarca insanın üretimde pay sahibi olduğunu da belirtmek gerekiyor. Blok zinciri mantığının en güzel ve en değerli örneklerinden biri olan Bitcoin, üretimin devam edebilmesi için bilgilerin sık sık ve yeniden işlenmesini ön görüyor. Blok zinciri vasıtasıyla güvenli bir ekonomik kaynak ve üretim mekanizması olarak tanımlama yapmak da mümkündür ancak unutmayın ki bunun bir sınırı var. Peki bu sınırlama riskli bir durum mu yaratıyor?

Bitcoin üretiminde 21 milyon sınırı var ve bu sınırın üstüne çıkmak da elbette mümkün değil. 8 yıllık süre zarfında ulaşılan miktara baktığımızda bu rakamın 16 milyon olduğunu görebiliyoruz. Yani sınıra çok az bir miktar kalmış durumda. Taleplerin artması ile birlikte işlemci gücü de artıyor ancak sınıra yaklaşıldığı için üretimde bir yavaşlama durumu söz konusu olacaktır.

Diğer kripto para birimlerine baktığımızda da belli bir sınırlamanın olduğunu görebiliyoruz ve bu gayet normal bir durumdur. Herhangi bir şekilde risk taşımıyor ancak bu sınıra ulaşıldıktan sonra üretim tamamlanacak ve artık kripto paralar ticarette kullanılacaktır. Aksi takdirde herhangi bir değer arz etmiyor.

Üreticiler Hakkında Bilgilendirme

Blok zincirinde her üretici aktif bir rol alabilir ve kendi takma ismi ile hareket edebiliyor. Gizlilik koşulu en önemli detaylardan bir tanesidir ve Bitcoin’in bu konuda ne kadar hassas olduğunu da görebiliyoruz. Sistemin geneline baktığımızda güvenilirlik konusunda herhangi bir sorun yaşamayacağınızı söyleyebiliriz. Üreticiler tamamen anonimdir ve yazımızın başında da dile getirdiğimiz gibi bu zincirde herkes yer alabiliyor ve katkıda bulunabiliyor. Yasal mağduriyet konusunda sıkıntı yaşamamak adına üye olacağınız platformlar sizlerden kimlik bilgilerinizi talep edecektir ve bunun nedeni de yasal mevzuata sahip olan para birimlerinin kullanımını gerçekleştirmektir. Bu konuda aklınıza herhangi bir soru işareti gelmesin ve binlerce insanın Bitcoin alış verişlerini sorunsuz bir şekilde gerçekleştirdiğini de hatırlatmak isteriz.

Hukuksal Mevzuat

Yasalar henüz Bitcoin ve benzeri kripto paralar ile ilgili bir söylemde bulunmuş değil. Vergilendirme durumu yok ve internet ortamında gerçekleştirilen birçok alış verişte de bu durum gözümüze çarpıyor. Yeni dönem teknolojinin en değerli örneklerinden bir tanesi olan kripto paralar, hali hazırda birçok ülke tarafından kabul edilebilmiş değil. Net bir yasaklama durumunun söz konusu olmadığını da belirtmek gerekiyor ve büyük bir açık var. Aslında Bitcoin yatırımcılarının endişe ettiği en önemli konulardan bir tanesi de budur. Herhangi bir yasa olmadığı için ortada büyük bir soru işareti var ve devletler her an kripto paralara bir yasaklama getirebilir. Bu elbette bir tahmin ve tam tersi bir durum da karşımıza çıkabilir. An itibarıyla yasalardan yardım almak pek de mümkün görünmüyor fakat ilerleyen dönemlerde bu konuya daha geniş bir bakış açısı ile yaklaşılacağını düşünüyoruz.

Yoğun Enerji ile Üretim

Bitcoin madenciliği ile uğraşmak istiyorsanız eğer yapacağınız masrafların da bir hayli fazla olacağını bilmeniz gerekiyor. Hiçbir üretim basit değildir ya da dikenli yollardan geçmeden kazanmayı düşünmemeniz gerekiyor. Her ay ödeyeceğiniz elektrik faturalarını da göz önünde bulundurarak üretime dahil olmanızı tavsiye ediyoruz çünkü bu konuda pişman olup geri dönen binlerce madenci var.

Yoğun bir enerji ve üretim sürecine hazır olduğunuzu düşünüyorsanız eğer sizler de bu sürece adım atabilirsiniz. Kesin kar elde etmek gibi bir durumdan da bahsedemiyoruz ve elbette her işte olduğu gibi üretimde de birtakım riskler karşınıza çıkacaktır.

Bitcoin Gelecekte Hangi Noktada Olacak?

Birçok yatırımcı ve ekonomiste göre Bitcoin ilerleyen dönemlerde nakit para ve kredi kartının yerini almaya hazırlanıyor. Bu mümkün olur mu bilinmez ancak aynı fikirde olan çok fazla insan var. Yasal mevzuat çözümlendikten ve bu konuya bir açıklık getirildikten sonra daha etkili olacağını ve daha fazla insana ulaşacağını düşünüyoruz.

Üretim sınırına ulaşıldığı takdirde bu tür bir planlama söz konusu ve insanların gerçek para birimi olarak BTC’yi tercih edeceği dile getiriliyor. Bunun mümkün olması için birtakım değişikliklere de ihtiyaç olacaktır.

An itibarıyla Bitcoin alış verişlerinde çok büyük miktarlarda kesintiler karşımıza çıkıyor ve büyük firmaların BTC’den uzaklaşmasının en önemli nedenlerinden bir tanesi de budur.  Süreç ne gösterir bilinmez ancak yapılacak düzenlemeler ile birlikte Bitcoin çok daha kullanışlı ve çok daha popüler bir hale gelebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*